Jaki gwizdek na psa wybrać? 0
Jaki gwizdek na psa wybrać?

Gwizdek jest wyśmienitym narzędziem komunikacji z psem. Zazwyczaj wykorzystywany jest do przywołania. Może jednak służyć również do wydawania psu na odległość komend, takich jak np. siad, waruj, stój.
To jedno z podstawowych narzędzi pracy z psami myśliwskimi oraz pasterskimi.

Wybór rodzaju gwizdka powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem aktywności, jaką chcemy wykonywać z psem. Gwizdek o wyższej częstotliwości dobrze sprawdzi się podczas pracy z psem w stosunkowo niedużej odległości (np. ćwiczeń obedience czy polowania z płochaczem). Do pracy w dużej odległości lepszy będzie gwizdek o niższej częstotliwości, zwłaszcza jeśli odbywa się ona w terenie gęsto pokrytym roślinnością. Fale dźwiękowe są bowiem różnie tłumione zależnie od częstotliwości. Generalnie im niższa częstotliwość, tym lepszy zasięg bo lepsza jest propagacja (czyli rozprzestrzenianie) w powietrzu.

Nie bez znaczenia przy wyborze gwizdka jest też miejsce, w którym chcemy go używać. Jeśli bowiem planujemy używanie gwizdka nie tylko w plenerze, ale również na miejskim osiedlu, warto rozważyć stosowanie gwizdka "cichego", który nie będzie uciążliwy dla sąsiadów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl